The best Harry Potter forum!

ИндексВъпроси/ОтговориТърсенеРегистрирайте сеВход

Share | 

Урок №1

Go down 
АвторСъобщение
(= Smile =)
Преподавател
Преподавател

Female
Брой мнения : 753
Местожителство : in your nightmare ^^
Registration date : 23.07.2008

Герой
Име: Клара Гренгоар
Дом: Грифиндор

ПисанеЗаглавие: Урок №1   Вто Авг 19, 2008 10:21 am

Урок №1

Учителката влезе в кабинета си. Първокурсниците вече се бяха наредили по местата си и я чакаха. Тя се усмихна на класа и застана на катедрата си.
- Здравейте ученици. Аз съм Професор Клара Гренгоар и ще ви преподавам Древни руни тази, да се надяваме и следващата година. Не съм строга, но държа в часовете ми да се запазва ред и дисциплина. Не искам шушуканици, побутвания, бележки и всякакви такива неща. Ако искате да кажете нещо- първо вдигнете ръка. Ще говорите чак когато ви посоча. Не искам надвикваници, ще говори този, който кажа. Но не се страхувайте, няма пак да ви държа като в казарма. Просто е нужна определена дисциплина, за нормалното провеждане на часовете.
Така. Да преминем към урока. Учебната програма включва изучаване на букви руни и работа с различни рунически речници и преводи. Днес ще се запознаем по-общо с науката, а от следващите часове ще изучаваме всяка буква по отделно. Някой път можем да вземем и за две букви. Зависи как разпределим времето си- Гренгоар пак се усмихна. След което махна с пръчка към черната дъска зад себе си и там се изписа със златисти букви следното:

Древни руни.
Въведение в науката.

Професора отново заговори:
Руните са древна келтска магическа система, която показва основните сили в природата, изобразени чрез питкограми. Според едно древноскандинавско предания руните са дар от Бог Один – така се казва и едно от най-известните методи за гадание. Според легендата, бог Один прекарал девет дни на световното дърво Игдрасилс, измъчван от глад и жажда, докато не забелязал руните. След това ги дал на хората, затова и древните са вярвали, че са подарък. През тези времена хората получавали знанията си от друиди-магове. Използвайки руните маговете помагали за реколтата, лекували, предсказвали. Рисунки на руни се срещат в праисторичски пещери. Към втори век пр.н.е. е руните са били съпоставени със звуци от езика и така се е създала “руничекса” азбука. Съществуват различни видове рунически азбуки, в които броя на руните е различен- от 16 до 32.
Всички руни си имат имена, които отразяват тяхната същност. До наши дни са достигнали имената на ранните и късните англосаксонски руни и късно средновековната “готическа” реконструкция. С въвеждането на Християнството и разпространяването на латинската азбука, руническото писмо (и магия) били потулени и забравени. Едва през петнайсти век те се “откриват” отново въпреки, че тези, които са използвали руните ревностно са се криели. Руните, освен за предсказване на бъдещето, се използват и за неговата промяна, но това е част от келтската магия и освен това е доста опасно, и за това се прави само от професионалисти магове.
Надписите върху руничните камъни най-често са кратки и състоящи се от няколко думи и представляват по същество заклинания. Тези рунически надписи се наричат футарк и могат да се четат, както от ляво на дясно, така и от дясно на ляво. Рунически надписи се срещат на запад от Гренландия, та чак до Балканския полуостров, на изток.
Това е урока за днес. За домашно искам да ми намерите нещо за някоя руна.Няма значение каква.Искам да включите и РП в домашното си.Домашните предавайте по Лична Сова до 24 август.Свободни сте.-всички ученици започнаха да прибират нещата си.След малко стаята беше празна.Чуваха се само стъпките на първокурсниците по коридора.
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя http://www.harrypotterfans.yourme.net

Урок №1
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1